Přeskočit na obsah

Francis Goodwin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francis Goodwin
Narození23. května 1784
King's Lynn
Úmrtí30. srpna 1835 (ve věku 51 let)
Portman Square
Místo pohřbeníKensal Green
Povoláníarchitekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Francis Goodwin (23. května 1784 King's Lynn30. srpna 1835 Londýn) byl anglický architekt. Jeho tvorba se nesla zejména v návrzích staveb v novogotickémnovoklasicistním stylu.

Narodil se ve městě King's Lynn v hrabství Norfolk na východě Anglie jako nejstarší syn Williama Goodwina, který pracoval jako tesař. Architekturu studoval u J. Coxedge v londýnském Kensingtonu. Za svůj život byl dvakrát ženatý, v roce 1808 s Mary Stortovou a v roce 1818 s Elizabeth Reynoldsovou. Z obou manželství vzešlo nejméně pět synů.[1]

Jeho kariéra architekta započala návrhem dvou kostelů v rodném King's Lynn. Velkou příležitost mu poskytlo schválení zákona z roku 1818, který umožňoval stavbu kostelů za použití peněz ze speciálního grantu. Na stavbu každého tímto způsobem financovaného kostela byla uvolněna částka jednoho milionu liber, což odpovídalo v roce 2016 zhruba částce 61 milionů liber. Celkem bylo dle jeho návrhů takto realizováno devět kostelů.

Goodwin však pracoval i pro jiné klienty a jeho činnost se nesoustřeďovala výhradně na stavby nové, ale i na rekonstrukce a modernizace stávajících kostelů. Dostával zakázky i na veřejné budovy, z nichž nejvýznamnější byly radnice v Manchesteru a v Macclesfieldu a tržnice v Salfordu a Leedsu. Kostely byly ve většině případů novogotické, zatímco návrhy staveb veřejných se ponejvíce nesly ve stylu novoklasicistním. Ke konci své profesní dráhy se stále více zaměřoval na rodinné domy a sídla, jako byl například Lissadell House v irském hrabství Sligo, určený pro anglo-irského politika Robert Gore-Bootha.[1] V roce 1833 Goodwin vydal publikaci, která se věnovala pouze architektuře rodinného bydlení.[2] V roce 1830 Goodwin představil impozatní návrh národního pohřebiště v Londýně, které však nebylo realizováno.[3]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francis Goodwin na anglické Wikipedii.

  1. a b PORT, M. H. Oxford Dictionary of National Biography. [s.l.]: Oxford University Press, 2004. Dostupné online. Kapitola Goodwin, Francis (1784–1835). (anglicky) 
  2. GOODWIN, Francis. Domestic Architecture. [s.l.]: [s.n.], 1833. Dostupné online. (anglicky) 
  3. TAMES, Richard. London: A Cultural History. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 285 s. Dostupné online. S. 194. (anglicky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • GOODWIN, Francis. Domestic Architecture. [s.l.]: [s.n.], 1833. Dostupné online. (anglicky) 
  • TAMES, Richard. London: A Cultural History. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 285 s. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]